Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

 

Ұзақ  мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: №280

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Акимова Гулден

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тақырыптық карталарды оқу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.2.1.2. географиялық шар тты  белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды.

Сабақтың мақсаты

1.Географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын  элементтерді таниды.

2.Географиялық шартты белгілерді ажырата алады.

3. Қосымша элементтерді пайдалана отырып, тақырыптық карталарды оқиды.

Бағалау критерийі

·         Географиялық шартты  белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді біліп, карталарды оқитын болады.

Ойлау дағдылары

 Қолдану

Тілдік мақсаттар

 

·         Оқушылар мәтінді оқиды, бір бірін тыңдайды, картамен жұмыс жасайды.

 

·         Пәнге қатысты лексика және терминология:

·         тақырыптық карталар

·         Картографиялық проекция

·         Изосызықтар

·         Шартты белгілер

·         Жинақтау

·         Профиль, диаграмма

 

Диалог/  пайдалы сөз тіркестері:

Тақырыптық  карталар  дегеніміз ………………  атайды.

Картографиялық проекция  деп ……………….айтамыз.

 

Құндылықтарға баулу

 

 

Құндылықтарын қолдана отырып, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеймін.

Пәнаралық байланыс

Математика

Бейнелеу

Алдыңғы білім

 

Зерттеу нәтижелерін ұсыну формалары

 

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

·         Оқушылардың назарын шоғырландыру.

·         Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау.

Сыныпты топқа бөлу.

«Сиқырлы қорапша» ішіндегі сандар жазылған парақшаларды алуларын сұраймын.  Оқушылар сиқырлы қорапшаның ішінен таңдап алған сандарына қарай топқа бөлініп отырады.

(МҚ) Өте жақсы!

І топ Физикалык карта

 

 

 

 

 

 

ІІ топ Климаттық  карта

 

 

 

 

 

ІІІ топ. Топографиялық карта

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы.  «Орындықтағы стикер» әдісі (мұғалім оқушылардың орындықтарының артына стикер жабыстырып, уй тапсырмасын сұрайды) арқылы сұрап, еске түсіреміз.

 

Қ.Б. «Жұлдызшалар» арқылы

 

Ой қозғау кезеңі (жаңа тақырыпқа ену)   «Жариялау» әдісі

(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша  жауап беру керек.)

 

АКТ пайдалану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикерлер

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

20 мин

1 тапсырма.(Т) (БО)

«Түйінді сөздер» әдісін қолдана отырып

(Мұғалім жаңа тақырыптың ішінен түйінді сөздерді әр топқа бөліп береді. Оқушылар топ болып бірігіп сол сөздердің анықтамасын, мағынасын ашып, басқа топтарға түсіндіреді.)

Мәтінмен жұмыс жаса (мәтін бөліктерін таратып беру) және кестені толтырып, бір біріне түсіндіретін болады.

 

Мазмұнына қарай

 


 

 

 

 

 

 

Бейнелеу әдістері  

 

Масштабына қарай

Қамтитын аумағына

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Топ бір бірін бағалайтын болады.

 

 

 

Сергіту сәт: Физминутка (би билеу)

 

 

 

Адамға жеңіске жету үшін не қажет деп талқылауға арналған сұрақты қоя отырып  жұптық жұмыс орындатамын.

 

2 тапсырма. (ЖЖ)   

Оқулықта берілген әдісерді топта талқылап түсіндір. (сапалық түс,изосызықтар әдісі, қозғалыс сызықтар әдісі)

 

 

 

 

 

 

 

Әдістер

Сипаттамасын түсір

Сапалық түс әдісі

 

Изосызықтар әдісі

 

Қозғалыс сызықтар әдісі

 

 

 3 тапсырма (ЖЖ)

Шартты белгілерді сәйкестендір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Тас жол

2

Қала

3

Өзен бағыты

4

Электр желісі

5

Ағаш көпір

6

карьер

7

Өзен бағыты

8

Ауыл

9

Темір көпір

10

Мектеп

11

Жыра

12

Көл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Географиялық шартты  белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді білетін болады.

·         Кестені толтырады.

·         Сапалық түс әдісін сипаттайды

·         Изосызықтар әдісін сипаттайды

·         Қозғалыс сызықтар әдісін сипаттайды.

·         Шартты белгілерді сәйкестендіреді.

 

 

3 тапсырма   (Ж)  Саралап оқыту.

 

1 деңгей.

Берілген карталардың тақырыптық атауын анықта

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 деңгей.

Сандық масштабтарды атаулы масштабқа, атаулы масштабты сандыққа айналдыр.

Сандық масштаб

Атаулы масштаб

1:10000

1:100000

1:1000000

 

1см – 250м

1см – 20шқ

1см – 500шқ

 

 

 

3  деңгей

Алматы қаласы мен экватордың ара қашықтығын градус бойынша анықта. Алматы қаласының ендігі 430 с.е. 10меридиан доғасы 111 шқ – ға тең.

 Дескриптор:

—          оқушылар карталарды анықтайды, есептер жүйесін шеше алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестемен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=XWKvb1zV_ws

Сабақтың соңы

 

8мин

Кері байланыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма беру(1 минут)

Картамен жұмыс (мәтінде берілген карталардың сипаттамасын қолдана отырып, климаттық және табиғат зоналары карталарына қысқаша сипаттама бер)

  Таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қиынды қағаздар тарату

 

 

 

 

 

 

 

Картамен жұмыс

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

1.Сабақ барысында оқушыларды ынталандыру үшін мақтау, мадақ сөздер айтып отырамын.

 

 

2.Қабілеті жоғары оқушыларға жеке тапсырмалар беріп отырамын.

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс, жеке жұмыс  дескриптормен бағалаймын.

 

 

 

 

Сергіту сәтін өткізгенде,

жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырма беремін.

 

АКТ-ны қолдануда қауіпсіздікке мән беремін.

 

 

 

 

 

 

Сабақ  бойынша   рефлексия

 

 

 

 

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

 

 

 

Бүгін оқушылар не білді?

 

 

 

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

 

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

 

 

Қорытынды бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *