Күні: |
|||||||||||||||||||
Сынып: 10Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Қарағанды-өнеркәсіптік аймақ
|
||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу |
||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: ғылыми-көпшілік, публицистикалық стильдегі мәтіндерді ажыратады; Көпшілігі: екі стильдің ерекшелігі мен айырмашылығын дәлелдер арқылы түсіндіреді; Кейбірі: мәтіндерге талдау жасайды. |
||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Стильдердің ерекшелігін постер арқылы түсіндіреді; Стильдердің ерекшелігін тауып, кестені толтырады; Талдауы бойынша ой бөліседі. |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; |
||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Әлем алдындағы жауапкершілікті сезіну, тақырып аясында бір-бірінен үйрену. |
||||||||||||||||||
Мектеп миссиясын, пайымдауын және ӘА жүзеге асыру |
Өмір бойы білім алуға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, өзін-өзі тану, |
||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламтор ресурстарын қолдану |
||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Еңбек нарығы және сұраныс |
||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын тексеру Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыр Оқылым алдындағы тапсырма. Мұғалім оқушыларға публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігін ажырату тапсырмасын береді. Оқушылар шағын топтарда жұмыс жасап, екі стильдің ерекшелігі туралы постер әзірлейді. Сынып алдында әр топ өз жұмыстарын қорғайды. Әр топ өзге топты тыңдай отырып, өзгерістер мен толықтырулр енгізе алады. Осылайша екі стильдің айырмашылығн теориялық тұрғыдан білгеннен кейіп әр топқа екі стиль түрінде жазылған мәтіндер таратылып беріледі.
Публицистика (латынша: риЫісиз — көпшілік, әлеумет)—қоғам өмірі үшін маңызды мәселелерді талқылау деген ұғымда жұм-салады. Публицистикалық стиль қоғамдық талапқа сай жазылған шы-ғармалардың негізінде калыптасады. Белгілі бір тілде публицистиканың өз алдына бөлек стиль болып қалыптасуы қоғамдық сананың өскенін, артқанын көрсетеді. Тілдің басқа стильдері сияқты публицистикалық стиль де бірыңғай болып келмейді. Бірқатар лингвистер публицистикалық стильдің жазбаша түріне саяси та-қырыпқа жазылған газет, журналдардағы мақалалар, памфлет, очерк т. б. шығармаларды, шешендік сөздерді публицистикалық стильдің ауызша түріне жатқызып жүр. Ғылыми стильдегі мәтін – ғылым тілімен жазылған туынды екекндігі. Ғылыми стильдегі мәтіндердің, негізінен, жазбаша түрде келетіндігі: ғылыми мақалалар мен хабарламалар; ғылыми әдістемелік құралдар; монографиялар; рецензия; аннотация; реферат; курстық жұмыс; ғылыми жоба; дипломдық жұмыс; ғылыми диссертация. Ауызша формадағы ғылыми стиль мәтіндері: ғылыми баяндамалар; ғылыми дәрістер. Ғылыми стильдің өзіндік ерекшеліктері: жақсыз баяндалуы немесе «біз» сөзі атынан қолданылуы (ұсынамыз, санаймыз, талдауға түсірдік т.б.); ғылыми терминологияның аса мол қолданылуы; сөйлеу клишелерінің көп болуы; эмоциялық-экспресситвтік лексиканың өте мардымсыз болуы тіпті мүлде қолданылмауы; етістікке зат есім, сын есім, үстеулердің көп тіркесуі; ғылыми мәтін қабылдауға қиын, асықпай оқылатын болуы; баяндалатын мазмұнның логикалылығы. Ғылыми стильдің сипаттамасы: нығыздалған, қысқа да нұсқа, баяндаудың тезиске бөлінуі, цитаталарды қолдануы. |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
(ЖЖ) Оқылым тапсырмасы. Мәтіндерді оқып, стилін, жанрын, тілдік ерекшелігін, құрлымын анықтаңыздар.
А мәтіні Кондитер өнімдері алғаш рет 1942 жылы ликер-арақ зауытының алаңдарында Мәскеу және Харьковтен соғыс кезінде әкелінген жабдықтармен өндірілді. «Рахат» АҚ-нда 3.500-ге тарта адам жұмыс жасайды. Өндіріс қуаты екі жерде, Алматы және Шымкент қалаларында орналасқан. Өндірістің жан-жақты сипаты, ауқымдылығы және какао бұршақтарын қайта өңдеу бойынша жеке өз желілерінің болуы компанияның отандық өндірушілер арасында кондитер өнімдерінің кең көлемдегі сұрыпталымына ие болуына мүмкіндік береді. Қазіргі күні «Рахат» АҚ-ның сұрыпталым қоржыны 250-ден астам атауға ие, 10 түрлі топқа жататын әр алуан кондитер өнімдеріне толы. «Рахат» АҚ — диабетпен ауыратын адамдарға арнап арнайы өнім шығаруды меңгерген Қазақстандағы жалғыз кәсіпорын. Бұл сұрыпталымға калориясы төмен және табиғи шикізатпен тең қант алмастырғышы бар шоколад, кәмпит, печенье және вафлидің бірнеше атаулары кіреді. Кондитер өнімдерін шығаратын өндірушілер арасында «Рахат» АҚ өнімінің айрықша ерекшелігі — әр алуандығымен ажыратылатын шоколад өнімдерін шығарудың басымдығы. Кәсіпорында сапаны бақылаудың кешенді жүйесі және бірыңғай жауапкершілікке негізделген ішкі сапа жүйесі ұйымдастырылған және іске асуда. Бұл жүйе өндірістің әр сатысында шикізат пен өнім сапасын бақылауға негізделген.
Ә мәтіні Шетелге танымал қазақ бренді. Компания өнімдеріотандықнарықтағанаемес, таяужәнеалысшетелдернарығындадатанымал. «Рахат» АҚөзөнімдерініңішкінарықтаеңжоғарыдеңгейдегіқолжетімділіксаясатынжүзегеасыруда. «Рахат» АҚсатылымгеографиясыҚазақстанныңбүкілаумағынқамтиды, себебікомпания 14 облысорталығынқосқанда 18 қаладаөнімтаратужүйесінжолғақойған. Алматықаласыбойыншаөнімтаратуірікөтермесаудаменсатыпалушылар, сондай-ақфирмалықбөлшексаудадүкендеріарқылыіскеасырылады. Республиканыңбасқаөңірлерінде «Рахат» АҚөнімдерініңқолжетімділігіфирмалықсапалыөнімсатуменайналысатындистрибьюторлықжелі (еншілескәсіпорын) құруменқамтамасызетіледі. Бүгінгікүні «Рахат» фабрикасыныңөнімдеріРесейге, Германия, Моңғолия, Тәжікстан, ҚытайжәнеАуғанстанғаэкспортталады.
Оқылымнан кейінгі тапсырма Ой бөлісейік. Мәтіндерді салыстыра талдағандарыңды топта оқып, себептерімен бөлісіңдер, бағалаңдар.
(Ж) «Төрт сөйлем» әдісі арқылы екі мәтіннің негізгі ойына қатысты өз көзқарасыңызды білдіріңіз. (дәптерге жазу) Пікір Дәлел Мысал Қорытынды
|
|
|||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин |
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||