Өсімдік тіршілігіне не қажет?

Пән: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: № 177 жббм

Күні:

      Мұғалімнің аты-жөні: Тулымшакова С.К.

Сынып:  1

Қатысқандар саны:

       Қатыспағандар саны: 

Сабақ тақырыбы

Өсімдік тіршілігіне не қажет?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.4. Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:  Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттей алады.

Көптеген оқушылар: Болжамдар мен бақылау нәтижелерін зерттеу барысында салыстырады.

Кейбір оқушылар: Біздің климатқа сәйкес келмейтін өсімдік түрін өсірудің жолын іздеп табады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттей алады.
Болжамдар мен бақылау нәтижелерін зерттеу барысында салыстыра алады.

Тілдік  мақсаттар

Сабақта оқушылар «жағдай» тірек сөзінің мағынасын анықтайды.
Өсімдік өсуі үшін қандай жағдай керек екендігін зерттей отырып түсіндіреді,
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
— Өсімдіктерге не қажет?
— Олар оны қайдан алады?
— Өсімдікке осы керекті жағдайлардың бірі жеткіліксіз болса, не болады деп ойлайсыз?

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды топтық жұмыс орындау барысында ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Табиғатты құрметтеуге, еңбек етуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек: Өсімдіктің өсу процесін салады.
Математика. Бақылау кезінде уақытты анықтау.

АКТ қолдану дағдылары

 

Бастапқы білім

Өсімдік-тірі ағза екенін, өсімдік топтарын және өсімдіктің негізгі бөліктерін біледі.  Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырата алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин.

 

 

 

1мин.

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

 

 

1 мин.

 1.Психологиялық ахуал

Шаттық шеңбер құру
1) 
Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады.
2)  
«Жүректен -жүрекке» сиқырлы таяқша арқылы оқушылар бір-біріне тілек тілейді.

2. Қызығушылығын ояту
Оқушыларға екі құтыда өсіп тұрған бөлме өсімдігін көрсетемін.1-ші құтыдағы гүл жайқалып өскен, 2-ші құтыдағы гүл солып қалған.

3.»Ой қозғау»
         — Солып қалған өсімдік осындай күйге неліктен душар болды деп ойлайсыңдар?
         — Оған не жетіспеді?
         — Өсімдіктер өсу үшін не қажет?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

4. Оқушыларды топқа бөлемін
1) Оқушыларға топ аттары жазылған (ауа, су,жарық, қорек) қима-қағаздарын таратамын.
2) Әр оқушы өзі алған топ атауына барып отырады.

 

 

 

 

Сиқырлы таяқша

 


Бөлме өсімдігі

 

 

 

 


Топ аттары жазылған қима -қағаздар

 

Сабақтың ортасы

 20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Сергіту сәті
1 мин.

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 



1 тапсырма «Ойды қорытындылау » тәсілі.
(МК) Әртүрлі табиғи және климаттық жағдайларда өсетін өсімдіктердің суреттерін оқушыларға қарап шығып, мына сұрақтарға жауап іздеуді ұсынамын.
— Қандай айырмашылықты байқадыңдар?
— Шыршаның астында өсетін өсімдіктерге не жетіспейді?
— Неліктен өсімдіктердің көбі шөл далада өсе алмайды?
1.Әрбір оқушы сұрақтарға жауап іздей отырып, суреттерді салыстырады,ойланады, зерттейді.
2. Содан кейін оқушы жұбымен өз ойларын талқылайды, пікірлеседі.
3. Өз еріктерімен екі-үш жұп өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялайды.
4.Біздің климатқа сәйкес келмейтін өсімдік түрін өсіру үшін не ойлап табар едіңдер?

 ( Түрлі жағдайда өсімдіктердің өсу нәтижелерін салыстырып,зерттеп,  қорытынды жасайды.)

Дескриптор:
1. Суреттерді салыстыра отырып айырмашылықтарын анықтайды.
2. Өсімдікке қажетті жағдайларды зерттейді.
3. Өсімдіктердің барлығы неліктен шөлді жерде тіршілік ете алмайтынын біледі.
(Қ) Смайликтер арқылы мұғалім оқушыларды бағалайды.

Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай ағаштар,
Су құйғанда өседі.

2 тапсырма

жарық
су

жарық
сусыз

су
қараңғы

«Мен зерттеп үйренемін» әдісі
(Т) Зерттеу жұмысын жүргізу.
(Өсімдіктердің түрлгі жағдайда өсу процесінің суретін салу)

1) Сыртында жазулары бар үш құты беремін.

   

       

 

 

2)  Оқушылар нәтижесінде не болатынын сурет салу арқылы көрсетеді.
3)  Әр топтан бір оқушы шығып, берілген сұрақтар бойынша қорғайды.
— Өсімдіктердің барлығы бірдей болды ма?
— Неге?
— Не көмектесті немесе не кері әсер етті?
— Өсу үшін қанша уақыт кететінін болжап айтады.


( Бұл жұмыс болжамдар мен алынған нәтижелерді салыстыру дағдысын жетілдіруге, зерттеуге көмектеседі)

(Қ )»Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір- бірлерін бағалайды






              


Алаңқайдың, шыршалы орманның, шөлді жердің суреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

       су
   жарық

   жарық
   сусыз

        су
жарықсыз

Сыртында жазулары бар
3 құты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы
Рефлексия
7 мин

 

Жасыл түсті таңдаған оқушылар қызыл және сары түсті таңдаған оқушылардың сұрақтарына жауап береді.

Бағдаршамның суреті

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *