«ИНФОРМАТИКА» ПӘНІНЕ ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР ӘЗІРЛЕУ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК ҰСЫНЫСТАР

3 «ИНФОРМАТИКА» ПӘНІНЕ ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР ӘЗІРЛЕУ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК ҰСЫНЫСТАР

Сабақты дұрыс жоспарлау және жақсы қысқа мерзімді жоспар құру сабақты тиімді өткізуге бағытталған үлкен қадам.
Сабақ жоспарында мұғалім: мақсаттарды нақты және айқын қоюы керек; сабақтың жоспарының әр түрлі компоненттерінің тиісті бөліктерін қамтуы керек; оқушыларға сабақ мақсаттарына сәйкес ұйымдастырылған жаттығулар мен тапсырмалар туралы егжей-тегжейлі ақпарат беруі керек; мақсатты білім мен дағдыларды қалыптастырудың тиісті әдістерін анықтау, проблемаларды алдын-ала анықтау және белгілі бір дағдыларға арналған шешімдерді ұсынуы керек; қажетті материалдар мен ресурстарды пайдалануды жоспарлауы керек.
Сабақты жоспарлағанда, бағдарлама авторлары, келесі сұрақтарды қарастыруға кеңес береді:
Менің сабағымның мақсаты қандай? Сабақтың әрбір бөлігі оқушылардың осы мақсатқа жету үдерісін қолдайды ма?
1. Оқушылар не істейді? Оқушыларға не істеу керек екенін және олар қандай нәтижелерге жету керектігін түсінеді ме?
2. Сабақтың тиімді өткенін қалай біле аламын?
3. Сабақ кезінде оқушы болу деген нені білдіреді? Оқушылар көмек ала алады ма? Олар қосымша материалдар ала алады ма?
4. Бұл жоспар қаншалықты икемді? Ол күтпеген сұрақтарға жауап беруді, оқушылардың қысқа кері байланысын немесе аудиовизуалды медиа талаптарын қанағаттандара алады ма?
5. Оқушылардан қандай кері байланыс күтемін? Бұл мәселені қалай жазамын және талқылаймын?

Жоспардың кіріспе бөлігі

Ең алдымен, сабақтың мақсаттарын анықтау және тұжырымдау қажет.
— Мақсат пәннің оқу жоспарының мақсаттарымен байланысты болуы керек немесе күнтізбелік мақсатты жоспардан көшіріледі.
— Сабақтың мақсаттарын анықтау. Олар оқу мақсаттарымен бірдей болуы мүмкін немесе оқу мақсаттарын сабағының ұзақ мерзімді сипаты жағдайында осы сабаққа бейімделуі мүмкін.
• Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары үшін бағалау критерийлерін (күтілетін нәтижелер) көрсетіңіз. Сіз бағалау критерийлерін өз бетімен құрастыра аласыз немесе бағалау әдістемелік құжаттамасынан («Формативтік бағалау үшін тапсырмалар жинағы», «Жиынтық бағалау бойынша әдістемелік ұсыныстар») ала аласыз. Оларды тұжырымдау кезінде оқушылардың сабақтың соңында не істей алатындығымен күтілетін оқу нәтижелерін сипаттау керек екенін есте сақтаңыз. Бұл келесі жағдайларға көмектеседі:
• оқушының белсенді іс-әрекетте болуына;

• жоспарлау кезінде сабақ жүктемесін қадағалау;
• оқушылардың білімін нақтырақ бағалау;
• оқыту процесі мен мұғалімге нақты баға беру.
1. Сөздік және сөз тіркестерінің мысалдарын қоса алғанда, тіл мақсаттарын анықтаңыз. Тақырыпқа қатысты сөздік және терминологияны жазыңыз. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздерді енгізіңіз.
2. Құндылықтарды түсіндіруді жоспарлау. «Мәнгілік ел» интеграцияланған білім беру бағдарламасынан құндылықтарды көрсетңіз.
3. Пәнаралық қарым-қатынастарды және пәнаралық интеграцияның сабақта қалай іске асырылатынын көрсетіңіз (белсенділік және/немесе мазмұн арқылы). Информатика пәні бойынша пәнаралық қарым-қатынас оқушылардың қызығушылығын және білім сапасын арттыруға көмектеседі, оқушылардың ғылыми ойлау стилін дамытуға ықпал етеді, мектеп пәндеріне кешенді көзқарас қалыптастырады, оқушылардың көкжиектерін кеңейтеді, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға көмектеседі, оларды терең түсінуге және бағдарламалық материалдарды меңгеруге көмектеседі.

Мысалы, 1-сыныпта «Роботпен танысу» тақырыбына жоспар

3-бөлім –
Біздің өміріміздегі роботтар
Тема урока: Роботпен алғашқы танысуым (ортақ тақырыптар: «Тағам және сусындар», «Дені саудың – жаны сау») Мектеп
Күні
Сынып 1 Қатысушылардың
саны: Сабаққа келмегендер
саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары 1.5.1.1 білім беру роботының негізгі моделін жинау;
Сабақтың мақсаттары Lego Mindsorms конструкторының негізгі бөлшектерін және олардың атауларын біледі.
Роботты құрастыру үшін қажетті бөліктерді таба алады.
Бағалау критерийлері Оқушы
Lego Mindsorms конструкторының бөлшектерінің атауларын атайды.
Бөлшектерді топтай алады.
Тілдік мақсат Диалогта жаңа сөздерді дұрыс айтады және пайдаланады: балкалар, сымдар, тісті доңғалақтар, USB кабель, микроконтроллер, мотор, датчик және жаңа тіркестер: қайта зарядталатын Li-Ion зарядталатын батарея, үлкен мотор, орташа
мотор, ультрадыбыстық датчик, гиро сенсор, түсті сенсор.
Құндылықтар Ынтымақтастықтың дағдылары, аналитикалық ойлау дағдылары
Пәнаралық
байланыс Дүние тану, қазақ тілі, жаратылыстану
АКТ саласындағы дағдылар Сабақты тапсырмалармен таныстыру, «Балаларға арналған
робототехника» видео жазбалары
Алдыңғы сабақта
үйренгені Информатика кабинетінде жүріс-тұрыс ережелері

Жоспардың негізгі бөлігін жасау

Қысқа мерзімді жоспарларды жоспарлау кезінде төмендегілерді ескеру қажет:
1. Оқушылардың жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, ерекше назар аударыңыз.
2. Сабақтың бір бөлігі ретінде әр түрлі тапсырмаларды жоспарлауға тырысыңыз. Бір сабақта төрт, бес немесе одан да көп тапсырмаларды қолдануға болады. Ауысым аралығы бар жаттығулар ұйымдастыру (10 минут).
3. Әрбір жоспарланған тапсырманың дәйекті түрде алдыңғы тапсырмадан кейін жүретініне және сабақтың мақсаттарына бағытталғанына көз жеткізіңіз. Мысалы, оқушы тапсырманы ауызша орындауы мүмкін, содан кейін сынып сол тапсырманы жазбаша түрде орындайды. Бұл оқушыларға тапсырманы түсінуге көмектеседі, бір тақырыптан екіншісіне логикалық ауысуларға мүмкіндік береді және алдыңғы білімдері мен дағдыларын нығайтады.
4. Сыныппен қарым-қатынастың стильдері туралы ойлануға тырысыңыз, сөйлеу уақытын бөліңіз.
5. Интерактивті оқыту негізінде оқыту іс-шараларын күшейтуге назар аударыңыз, себебі жаңартылған білім беру бағдарламасы оқыту мен оқытуға конструктивисттік көзқарас негізінде жүзеге асырылады, оның мәні оқушыларды мұғаліммен де, бір-бірімен де сұхбаттасуды ынталандыру болып табылады. Әр түрлі сұрақтар қоюға ерекше назар аударыңыз.
6. Жеке, ұжымдық және топтық / жұптық жұмыс түрлерін, сыни ойлауды дамытуға бағытталған міндеттерді жоспарлау және ауыстыру қажет.
7. Сабақ жоспарында әдістер мен әдістер арқылы формативті бағалауды енгізу арқылы ойластыру керек.
8. Жоспардың соңында оқушылар үйренгендері туралы ойлануға, жұмысына және басқа оқушыларға баға беруіне және келесі сабақтың мақсаттарына жетуге мүмкіндік беретін сұрақтар мен тапсырмаларды анықтау қажет.
Мысалы, 1-сыныпта «Роботпен танысу» тақырыбына арналған

Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері уақыт Жоспарланған іс-шаралар Ресурстар
Сабақтың басталуы

3 мин Бірлескен ортаны құру бойынша тренинг
Біз ақылдымыз! Біз батылдық танытамыз! Біз ынтызармыз!
Біз мұқият боламыз!

Топтарға бөліну кесілген фигуралар көмегімен ұйымдастырылады: 1 топ — электронды компоненттер, 2 топ — тісті доңғалақтар, дөңгелектер және осьтер, 3 топ — байланыстырушы элементтер, 4 топ — құрылымдық элементтер.

Бөлшек топтарының суреттері.

Сабақтың тақырыбын және мақсаттарын белгілеу
2 мин


Мотивация 2 мин


Жаңа білімдерді зерттеу Жұптармен жұмыс істеу. 15 мин


Физминутка Мотивация 1 мин Тәжірибелік жұмыс 1 Топтық жұмыс1
3 мин


Кері байланыс: 1 мин

Рефлексия 3 мин Мұғалім «Балаларға арналған робототехника» фильмін қояды.
Фильм туралы әңгіме: Неліктен біз осы фильмді көрдік деп ойлайсыз? Бұл фильм туралы не білесіз? Қандай әрекеттерді жасадыңыз (қайда және қашан)? Роботтар адамдарға қай жерде көмектеседі? (әңгімелесудің кросс тақырыбы (робот аспазшысы, робот официанты, робот гимнасты және т.б.) атау керек.
Бүгін біз не істей аламыз деп ойлайсыз? Сабақтың мақсаты қандай?
Мұғалімнің қорытындысы. Сабақтың мақсатына жету.

Lego Mindsorms EV3 конструкторымен жұмыс істеуді бастамас бұрын, біз конструктормен жұмыс істеу туралы оның егжей-тегжейлері мен ережелерін білуіміз керек. Мұғалімнің қолдауымен оқушылар жұмыс істеу ережелерін әзірлейді.

ФБ: Өзара бағалау
Тапсырманы жұпта бірінші аяқтаған оқушы фишка алады.
Физминутка. Видео.


Тапсырма: әрбір топ топтарының атауына сәйкес Lego Mindsorms EV3
конструкторы жиынтығынан барлық бөліктерін жинауы керек, 1-топ электрондық компоненттерге, 2-топқа, дөңгелектерге және осьтерге, 3-топқа жалғау элементтеріне, 4-топқа құрылымдық элементтерге .
Тапсырма аяқталғаннан кейін топ жетекшісі жиналған бөліктердің санын айтты.

ФБ: Өзін-өзі бағалау
топтық түсініктемелер мен мұғалімдердің пікірлері
«Табыс ағашы»
Сабақтың соңында балалар ағашқа жемісне карточкаларын орнатады.
Алма — бұл жағдай пайдалы, жемісті болды.
Алмұрт — барлығы дерлік шықты, бұл өте жақсы өтті.
Банан — бәрі күткендей болмады, бірақ мен тырыстым.
Апельсин — бұл тапсырманы жасай алмадым, әлі де жұмыс істеу керек. Бейне ролик көру https://www.yout ube.com/watch?v
=JfKg1Vm_vV4 Сұрақтарға жауаптар


Компьютер, интерактивті тақта.
Lego Mindsorms EV3


https://www.yout ube.com/watch?v
=wlCGnPNkxbc

Lego Mindsorms EV3

Экранда презентация көрсетіледі, ол қандай топқа қандай бөлшектер тиесілі екенін көрсетеді.

Жеміс суреттері бар карталар

Жоспардың соңғы бөлігін жасау

1. Ұсынылған оқу жоспарында сабақ үлгісінде «Дифференциация»,
«Бағалау», «Пәнаралық байланыс», «Денсаулық және қауіпсіздік»,
«Құндылықтармен қарым-қатынас» секілді қосымша ақпарат беріледі. Бұл заттар сабақтың мазмұны бойынша жоспарланған.
2. Сабақтан кейін рефлексияға назар аудару керек. Бұл өткен сабақтың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды және болашақта тиімді сабақ жоспарлауға көмектеседі.

Мысалы, 1-сыныпта «Роботпен танысу» тақырыбына

Дифференциация Бағалау Денсаулық және қауіпсіздік техникасы
Оқушы кері байланыс арқылы жеке көмек алды, тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес таңдалды.
Гарднер бойынша математикалық, лингвистикалық және музыкалық интеллектіні дамыту және көрсету мүмкіндігі.
Топтағы микро оқыту бойынша сабаққа рефлексия.
Сабақтың мақсаты нақты болды. ФБ арқылы өзін-өзі бағалау Роботтардың біз үшін қайда пайдалы екендігі туралы әңгімелескенде «Денсаулық зор байлық» тақырыбын қарастыру. Физикалық белсенділік және белсенді әрекеттер қолданылды.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталып, жұмыс кестесі сынып жұмысының қарқынымен қатар болды.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *